Newsletter
červenec 2024
ASSET 2
Penetrační testy
Hlavní motivací pro vznik nové generace systému ASSET byla kromě jiného i architektura generace stávající, která již neumožnila splnění všech moderních požadavků na kyberbezpečnost. Abychom si potvrdili, jak na tom nový ASSET 2 z tohoto pohledu je, podstoupili jsme penetrační testy. Ty jsme svěřili společnosti Citadelo, která má s tímto oborem mnohaleté zkušenosti a v jejich referencích je spousta společností, které jsou i našimi zákazníky.
Testy byly rozděleny do 3 částí a měly za úkol otestovat míru zranitelnosti všech komunikačních kanálů a rozhraní. První kolo odhalilo pár zranitelností a přineslo několik návrhů na zlepšení. Zranitelnosti jsme dokázali opravit a návrhy zapracovat v rámci 2 týdnů. Poté jsme poslali novou verzi na tzv. retest.
Konečným výsledkem jsou 3 reporty, které dokládají, že systém ASSET 2 prošel všemi testy úspěšně. Testy se opírají o veřejně uznávané metodiky (např. OWASP). Reporty jsou dostupné v české i anglické verzi jako doklad toho, že ASSET 2 úspěšně prošel penetračními testy. Pokud zákazník bude vyžadovat doložení těchto reportů, obracejte se prosím na Jana Bučka, který vám je poskytne spolu s dalšími informacemi. S požadavky na doložení výsledků penetračních testů se všichni budeme setkávat v blízké budoucnosti mnohem častěji.
Docházka
ASSET 2 bude disponovat, stejně jako jeho předchozí generace, modulem docházky. Modul obsahuje funkce pro pořizování docházkových záznamů na našich jednoduchých čtečkách (ASSET 602 a 622), čtečkách s klávesnicemi umožňující rychlou volbu docházkové události (ASSET 612) a specializovaných docházkových terminálech (KMU8). Součástí webového klienta je jednoduchý grafický přehled docházky. Systém je také plně rozšiřitelný o export do různých plnohodnotných docházkových systémů. Modul je aktuálně v testování a měl by být uvolněn do konce června 2024. Dokončení tohoto modulu nám umožní aktualizaci všech středisek naší firmy na novou generaci systému.
Klíčové trezory
Další novou funkcí ASSET 2 je podpora klíčového hospodářství. V něm, stejně jako v případě ASSET 1, figuruje řídící jednotka jako hlavní řídící prvek matice segmentů klíčového trezoru. Zobrazení stavu a ovládání klíčového trezoru probíhá prostřednictvím grafického dotykového terminálu KMU8, který je umístěn v rámci segmentu KT 21. Jeden takový řídící systém umožňuje připojit a řídit maximálně dalších 9 rozšiřujících segmentů (KT 31 nebo KT 5). Nově byla přidána plná podpora zobrazení stavu a správy přístupů do webového klienta. Hlavní změny a zlepšení oproti minulé generaci systému jsou shrnuty v následujících bodech:
- Mohou být použity všechny dostupné sběrnice v konfiguraci. V minulé generaci ASSET 1 to byla vždy jen jedna sběrnice.
- Maximální počet ovládaných kapslí/zásuvek jednou řídící jednotkou tak narostl na číslo 290.
- Podpora nové varianty segmentu KT 5.
- Řádově rychlejší odezvy systému, např. uvolnění zámků zásuvek po úspěšné identifikaci.
- Plná podpora ovládání přes REST API a tedy možnost integrace do systémů třetích stran.
Instalátory
Abychom usnadnili nasazování ASSET 2, byly dokončeny projekty pro vytváření instalátorů všech zásadních částí systému. Konkrétně se jedná o následující instalátory:
- ASSET 2 Config
- ASSET 2 Server
- ASSET 2 Web Client
- ASSET 2 Control
Mimo tyto produkční instalátory byl také vytvořen instalátor pro potřeby školení, který nastaví prostředí systému Windows pro běh simulátoru řídící jednotky.
Dalším krokem je integrace do naší CI/CD pipeline, což zajistí automatické vytvoření instalátoru s každou novou verzí. To nám umožní snadnější doručování nových změn a oprav směrem k zákazníkům.
Integrace s hlasovými asistenty
ASSET 2 se mimo rozsáhlá řešení zaměřuje i na segment menších objektů, případně domácností. Tomuto cíli by měla pomoct čerstvě dokončená podpora standardu Matter. Podpora právě tohoto standardu nám umožňuje integraci do většiny dostupných hlasových asistentů na trhu, ať už se jedná o Google Assistant, Apple Homekit nebo Amazon Alexa. Tito asistenti vám umožní řídící jednotku ASSET ovládat hlasovými povely. Podporováno je aktuálně ovládání entit typu osvětlení (včetně nastavení intenzity) a aktivit. Funkci je možno vyzkoušet v zasedacích místnostech LATIS, respektive ASSET na brněnské centrále následujícími příkazy:
- OK Google, turn on the lights, případně kouzelnější OK Google, Lumos, rozsvítí světla v zasedačce.
- OK, Google, turrn off the lights, případně OK Google, Nox, naopak světla zhasne.
- OK Google, set light level to 10 percent, nastaví intenzitu osvětlení na 10 procent (validní rozsah je 0 - 100 procent).
ASSET HARDWARE
ASSET OP v3
Dokončili jsme vývoj nové verze opakovače sběrnice ASSET OP v3, který je mimo jiné určen pro galvanické oddělení, větvení a prodlužování systémové sběrnice RS-485 v systému ASSET nebo ASSET 2.
Změny oproti předchozí verzi OP-2 jsou:
- Napájení modulu jištěno vratnou pojistkou.
- Standardní rozsah napájecích napětí +10 V DC až +14,5 V DC.
- U obou Minor segmentů a u Major segmentu lze připojit i GND sběrnice pro lepší definování potenciálů budičů/přijímačů sběrnice v OP v3.
- Pro vzájemné galvanické propojení jednotlivých segmentů (Minor-Minor nebo Minor-Major) využijte GND svorky na svorkovnicích CON1, CON2 a CON3.
- U obou Minor segmentů a u Major segmentu lze nasazením propojek zavěsit segment sběrnice, pro každý segment samostatně.
- Pevná přenosová rychlost 19 200 Bd.
- Změna označení svorek.
Další informace ohledně vlastností modulu, zásady správného použití a montážní výkresy najdete v manuálu.
ASSET OUT 4R-03 v1
Na základě zpětné vazby od výroby a z terénu jsme se také rozhodli revidovat reléový modul ASSET OUT 4R-02. Dokončili jsme tedy novou verzi s označením ASSET OUT 4R-03 v1, která odstraňuje chyby a nedostatky předchozí verze modulu. Odstranili jsme svorku napájení, které je nyní pouze pomocí micromatch konektoru.
- 4x relé s bezpotenciálovým přepínacím kontaktem.
- Stav každého relé je indikován pomocí LED.
- Vstupy a napájení se připojují jedním kabelem z konektoru univerzálního modulu nebo vstupně-výstupního modulu systému ASSET.
ASSET Rack Box
O tento typ boxu už někteří naši zákazníci projevili velký zájem. Pevně věříme, že pro spoustu dalších bude tohle řešení umístění ústředen ASSET taky zajímavé a přinese nám to další možnosti pro získání více zakázek.
Nyní dokončujeme prototypovou fázi nových boxů ústředen využitelných v nástěnných Rack skříních. Prototypy již máme u sebe. Před produkční výrobou ještě budeme ladit poslední detaily a chystat boxy na certifikaci. Finální verze boxu bude lakovaná na černou barvu, stejně jako většina ostatních prvků v Rack skříních.
Mezitím co čekáme na dodání upravených verzí, jsme začali s návrhem dalšího hlubokého boxu do velkých stojanových Rack skříní.
Systémový zdroj pro systém ASSET
Již nějakou dobu připravujeme nový napájecí zdroj pro systém ASSET, připojitelný a ovladatelný přes systémovou sběrnici, jak metalickou tak i optickou SM / MM. Nový zdroj půjde plně konfigurovat z ASSET 2 Configu. Zdroj bude také možné používat jako samostatné stand-alone zařízení.
Nový zdroj se bude skládat z několika modulů:
- ASSET Power Control Module – bude ovládat celý systémový zdroj.
- ASSET Power Supply Module – bude napájet jednotlivé ASSET větve.
- ASSET Battery Supply Module – bude sloužit pro nabíjení a vybíjení záložních akumulátorů.
Velká výhoda je možnost následující kombinace modulů:
- 1x ASSET Power Supply Module
- 1x ASSET Power Supply Module + 1x ASSET Battery Supply Module
- 2x ASSET Power Supply Module
- 2x ASSET Power Supply Module + 1x ASSET Battery Supply Module
- 3x ASSET Power Supply Module
V případě zapojení přes systémovou sběrnici bude zdroj reportovat do ŘJ různé události potřebné nejen pro revizi, také bude možnost vzdáleně sledovat veličiny U a I atd přímo v ASSET 2. Systémový zdroj na sobě bude mít i celou řadu HW ochran, aby nedošlo k jeho poškození, nebo k poškození modulů na špatně zapojené sběrnici.
Zatím jsme ve fázi prototypování HW a testování vlastností a stability zdroje. Po úspěšném dokončení těchto testů uzavřeme HW návrhy a začneme s tvorbou FW.
PZL v2
Vzhledem k budoucímu vypnutí 2G sítě (2027/2028), a tím pádem nefunkčnosti GPRS u našeho produktu PZL, jsme se rozhodli zahájit práce na nové verzi PZL v2. Při vývoji úzce spolupracujeme s PČR a dodavatelem elektronických součástek SOS Electronics, kteří nám zdarma poskytnuli vzorky modemů použitelných pro naše potřeby.
Stejně jako u systémového zdroje se bude jednat o modulární zařízení. První a druhý modul budou dohromady splňovat normu pro přenosová zařízení. Při návrhu zařízení myslíme i na zpětnou kompatibilitu, aby se kromě nových instalací dala PZL nahradit i na již realizovaných objektech.
Jednotlivé moduly PZL jsou:
- PZL Base Module – bude propojovat modul s ústřednou a zajišťovat přenos dat.
- PZL GSM Module – bude zajišťovat bezdrátovou komunikaci se serverem.
- PZL Expansion Module – bude osazen dalšími vstupy/výstupy, LoRa modulem, relé atd.
Zatím máme dokončen HW návrh PZL Base Module a čekáme na výrobu prototypu.
FFP – Šifrování systémové sběrnice
V novém systému ASSET chceme zákazníkům nabízet i vyšší bezpečnostní úroveň. Implementací funkce FFP zajistíme šifrovaný přenos dat mezi jednotlivými moduly, aby pro případného útočníka bylo obtížné odposlouchávat data na sběrnici.
Tento vetší projekt jsme rozdělili na několik fází a nyní budeme dokončovat první fázi. Jde o implementaci nového komunikačního protokolu ASSET Bus do Expanderu v2 a sběrnicových modulů ASSET 6.20 v3, ASSET 16.20 v3 a ASSET 8 v3. Tento nový protokol bude zároveň podporovat šifrování sběrnice pomocí FFP (Fides Fortified Protocol), který byl navržen spolu s jedním z nejlepších kryptografických specialistů v ČR a na který nám už firma Citadelo dala pouze pozitivní reakce.
Tato funkce nám dá velkou výhodu oproti konkurenci, která takto robustní zabezpečení systému nenabízí. Tím bychom mohli také mít více otevřené dveře při budoucích projektech.
Nyní si ověříme správnou funkčnost nového protokolu. Pak bude potřeba připravit a otestovat nový FW s podporou FFP do dalších zařízení připojených na systémové sběrnici ASSET – KMU4N, KMU8 a Sargos RLM. Aby byla aktivace šifrované komunikace možná, budou muset být všechny moduly oživované přes Production Studio.
Production studio
Universal tester module
Naše odd. QA pracovalo na univerzálním modulu pro testování a oživování produktů, na které nelze aplikovat takzvaný selftest, ale které naopak potřebují protikus, pomocí kterého se ověří veškerá funkčnost a kvalita HW modulu. Tento testovací modul si po výběru typu oživovaného zařízení z Production studia stáhne správný testovací FW a provede sérii automatických testů. Pokud některý test selže, Production studio na to upozorní technika výroby, aby závadu odstranil. Universal tester module je naším dalším krokem pro zautomatizování a zkvalitnění naší výroby a pomůže nám odhalit HW chyby u výrobků ještě před naskladněním.
Nové oživovací skripty
K již dřívě vytvořeným oživovacím skriptům přidalo QA nově dokončené moduly. Aktuální seznam produktů, které nyní oživujeme přes Production studio jsou :
- ASSET DEPO Switch v2
- ASSET Expander v2
- ASSET Expander Base v2
- ASSET Expander Minibase v2
- ASSET Expander.O.SM v2
- ASSET Expander.O.MM v2
- ASSET 8 v3
- ASSET 6.20 v3 (optická i metalická)
- ASSET 16.20 v3 (optická i metalická)
- ASSET x6.20.O.SM Interface v1
- ASSET x6.20.O.MM Interface v1
- ASSET OPT485.XxSM (všechny 3 varianty produktu 1xSM, 2xSM a 3xSM)
- ASSET OP v3
- ASSET Info v2
- ASSET OUT 4R-03
- ASSET TEM v2
Další produkty budou postupně přibývat, jakmile bude jejich vývoj dokončen.
LATIS
V systému LATIS dokončujeme integraci kamer systému od Milestone (XProtect). Máme připraveno několik zákaznických úprav pro Českou spořitelnu a Kooperativu. Do verze 3.0.38 jsme vydali hotfix, který řeší vyčítání a správné nastavení konfigurace pro PZL a dále detekuje chybové události z AM1, které dříve nevyhlašovaly poplach. Integrovali jsme radar Dahua a nově jsme přidali možnost hromadně upgradovat FW pro jednotky LATISCar.
Technická podpora
Školení od 3S Sedlák
V březnu technická podpora FIDES absolvovala školení na portfolio produktů firmy 3S Sedlák. Aktuálně probíhá vytváření manuálu a konfiguračních postupů, stejně tak jako základní postupy na ladění případných problémů. Manuály budou po dokončení zveřejněné na Helpdesk.
Upgrade AČR na LATIS 3.0.38
Začátkem měsíce června TP LATISu za součinnosti našich techniků z celé ČR provedla hromadný upgrade posádek AČR na LATIS 3.0.38. Koordinace všech posádek ve stejný čas, tak aby bylo možné upgrade provést není jednoduchou záležitostí. Proto se upgrade na nové verze děje velmi zřídka, zhruba 1x ročně. O pár řádků výše se dočtete, co vše se do této verze LATIS programovalo.
Knowledge base
Opět bychom chtěli upozornit na existenci znalostní báze (KB), kterou oddělení TP aktivně spravuje a neustále přidává nové články s postupy řešení problémů, nastavení různých technologií a funkcí apod. Vždy když tedy budete řešit jakýkoliv problém, zkuste se ještě před kontaktováním TP podívat do KB, jeslti už váš problém nemá známý postup řešení. Ušetříte tak čas TP, která se může mezitím věnovat tvorbě manuálů, školících podkladů, tvorbě nových KB článků nebo třeba testováním nových verzí.